The game of life is the game of boomerangs.

Our thoughts, deeds and words return to us sooner or later, with astounding accuracy.

Florence Shinn

Že dolgo vemo, da zemlja ni ploščata. Slabih 450 let je odkar si je Galileo Galilei upal opozoriti na napačne predstave o Zemlji in povedati, da ni središče vesolja. Ne vem, če so egocentrični posamezniki njegove ideje označili kot “butasto bolne neotipljive“, je pa cerkev njegov nauk obsodila in ga za “nagrado” pahnila v zapor. Danes verjetno ni več nikogar, ki ne bi vedel, da je imel prav.

Kot  vse se razvija tudi znanost in premika meje znanega. Kar je bilo še pred destletji znanstvena fantastika, je danes samoumevno. Česar ni mogoče dokazati z instrumenti, ki jih imamo na voljo danes, ni mogoče označiti za neobstoječe ali kako drugače zviška gledati na to. Znanstveniki odkrivajo  nova in nova spozanja, in da je misel energija ni več skrivnost. Samo omejen, nemarno prevzeten in vzvišen um lahko nekaj, česar v svoji omejenosti ni sposoben razumeti ali vsaj dopustiti obstoj, označi za “bolno bedasto neotipljivo karkoli že“.

Obvestila od vsepovsod o najdenih mačjih mladičih, tudi sesnih, prošnje za začasno skrbništvo in drugo pomoč so me iz prijetnih, verjetno res ne vsem razumljivih tem pahnile v povsem otipljivo realnost. Za moj okus v resnici nekoliko bolno. Mačk je preveč, predvsem tistih nesteriliziranih in nekastriranih zunanjih in za povrh še lastniških, ki se nekontrolirano množijo, lastniki pa legla še kar naprej na bolj ali manj nedomiselne načine izgubljajo.

Oskrbo za živali v zavetiščih plačujemo vsi, in ni prav, da lastniki finančno breme rezultatov svojega neodgovornega lastništva prepuščajo vsem nam, še kako drugače pa prelagajo na ramena prostovoljcev in zaposlenih v zavetiščih. Oskrba sesnih mladičev zahteva veliko dela, nekaj znanja in veliko več sredstev kot pa znašajo stroški sterilizacije ali kastracije.
V mariborskem zavetišču so samo v zadnjih dveh dneh sprejeli 11 sesnih, do 2 tedna starih mladičev iz 4ih različnih legel. Močno dvomim, da so jih zapustile prostoživeče mačke. Veliko bolj verjamem, da je njihovo usodo lastniku uspelo preložiti v druge roke.
Polna naj bi bila tudi nekatera druga zavetišča, ki sprejemajo mačke.

Prostovoljci in prostovoljke Zavoda Mačja hiša imajo v začasni oskrbi okoli 200 mačk. 200 tistih, ki jih zavetišča iz takih ali drugačnih razlogov niso želela sprejeti. Za oskrbo prostovoljci namenjanjo poleg časa še svoja sredstva, saj od občin ne prejemajo nikakršnih sredstev.

Podobno velja tudi za prostovoljke na Obali, ki imajo v začasni oskrbi večje število mačk.

Prošnje za pomoč prihajajo iz vseh strani. Mačk je res zares preveč. Težko jim je pomagati, če lastniki ne poskrbijo za svoje in problem kar naprej povečujejo.

Tudi stroški so nekaj hudo otipljivega. Plačilo dohodnine me je spomnilo še na druge otipljive reči. Številke, ki jih je mogoče videti čeprav ne prijeti, so morda res bolno bedaste, nikakor pa neotipljive. Vsaj tiste ne, ki so povezane s financami in jih je potrebno sporočati uradnim institucijam.

Prošnje za pomoč in uradne finančne institucije imajo vsaj nekaj skupnega – povsem otipljive in nič kaj bolno bedaste, pa toliko bolj zgovorne številke. Med tistimi, ki prosijo za pomoč pri oskrbi zapuščenih živali se znajdejo tudi prejemniki javnih financ, s čemer ni nič narobe, če pri življenju obdržijo živali tudi po 30 dneh bivanja v zavetišču. Pa so številke, objavljene na internetu, kljub vsemu otipljive in zgovorne.
Poslovni izid je razlika med prihodki in odhodki v obračunskem obdobju. Je podjetnikov dohodek ali negativni poslovni izid. (Ajpes)

Po podatkih poslovnega imenika bizi.si zavetišča poslujejo različno dobro. Poslovni izid obračunskega obdobja Zavetišča Horjul je pri nekaj več kot 65.000 € npr. skoraj 3x večji kot moji celotni, bruto prihodki v lanskem letu. Sama sodim med prostovoljce, ki preživljajo nekaj nikogaršnjih živali iz izključno svojih prejemkov.

Redko zasledim, da bi zavetišče v Trebnjem prosilo za pomoč, je pa čisti dobiček zavetišča tudi tokrat večji kot moji bruto prihodki.

Tudi dobiček pomurskega zavetišča Mala hiša je zgovoren.

Pred časom so se pojavljale prošnje po nujnih posvojitva v v zavetišču Turk v Novem mestu. Vodja zavetišča je zagotovil, da živali tam niso zato, da bi jih evtanazirali, je pa po podatkih poslovnega imenika v lanskem letu pridelal izgubo.

Slabih 22.000 € je poslovni izid lanskega leta za zavetišče Zonzan, Zavetišču Perun pa je uspelo pridelati skoraj toliko odhodkov kot prihodkov.

Morda res povsem naivno verjamem v moč misli in druge neotipljive stvari.  Se strinjam, sem in tja je dobro pogledati še kaj oprijemljivega in pozabiti na naivnost. In kaj bi lahko bilo bolj oprijemljivo uravnoteženo s prošnjo po pomoči kot podatki finančnih institucij?

 

komentarjev: 60 v “The game of life is the game of boomerangs.”

  • radovedna pravi:

    A je tista cifra pri Horjulu sigurno prava?

  • Sleepy pravi:

    Ja ne vem, Ajpes se pri teh rečeh običajno ne moti :) )))

  • nočna mora pravi:

    Sam tale cifra je pa velika.

  • Sleepy pravi:

    Hehe je a ne? Sej niti pri večini drugih ni zanemarljiva. Verjetno da obstaja razlog, zakaj se privatnikom zdi zanimanje civilne družbe za njihovo početje tako nadležno in nesprejemljivo. Verjetno obstaja razlog, da povejo samo tisto, kar sami hočejo, o ostalem pa se “ne sme” spraševat. I wonder why, res..

    Hja, kdor zna pač zna. Mislim na dušo pihat…
    Sicer pravijo, da gre osel menda enkrat na led, ampak dokler jih ne zmanjka ni panike, a ne?

    http://www.youtube.com/watch?v=meTM33RY97Y
    ;)

  • moksa pravi:

    Težava z domnevnimi osli bo nastala, ko jih bo zmanjkalo za prav vse in se bodo po oslovsko vkopali. Ker se bodo bali biti osli. Drselo se res ne bo več nikomur in nikamor, ampak kaj bo pa potem?

  • Sleepy pravi:

    Ja, se strinjam in do nedavnega sem razmišljala skoraj identično, pa hkrati mi je bilo jasno, da nekaj ne štima. Še nekaj zapisov nazaj se da najti moje tovrstne (zmotne?) prebliske. No, potem pa sem dokončno dojela. Je trajalo in je bilo na really hard way. Morje in plaža sta malo olajšala razmišljanje :)
    My way dojemanja ne privoščim nikomur, vsak pa lahko verjame kar želi in komur želi. Jaz sem samo na netu našla nekaj dejstev in jih zbrala na kup. Številke so zgovorne, precej otipljive, kakšna druga reč pa niti ne. Včasih celo skupaj ne gre eno z drugim. Kaj torej – se obniti stran in tega ne opazit, da ne zmanjka domnevnih “oslov”?
    Potem se lahko vsi samo še stran od vsega obračamo. Ne prijavit tistih, ki ne cepijo psov, pa tistih, ki jih imajo na prekratkih verigah in v obupnih pogojih, ker se psom lahko še kaj hujšega zgodi, ne pogledat profitov zavetišč, ker lahko zmanjka “oslov”, ki gredo na led, pa dejmo dopuščat take in drugačne zlorabe, če je kje opazna kakšna vsaj mičkena korist… Pri nas je tole res čisto narobe. Dejmo ozmerjat in kamenjat tistega, ki na nekaj opozori, ne pa tistega, ki to počne.

    Bi bilo res zanimivo nardit kakšne porjekcije, kaj če jih zmanjka. Morda jih ne bo, ker se bo kdo zamislil prej, morda pa jih bo, ker jih bo nekdo nasral.
    Bi rekla, da se za nekatere živali stvari ne bi bistveno spremenile. Tam, kjer jih imajo v začasnih skrbništvih (ne v dogovoru z zavetišči), sami prispevajo precejšen del sredstev ali celo vsa. Za te se ne bi nič spremenilo.
    Na račun izključno moje plače živi kar nekaj živali, pa sem si izbrala sama samo eno. Za njih se ne bi spremenilo nič in mislim, da bi bilo podobno pri večini začasnih skrbnikov pod okriljem nevladnih organizacij. Tudi hrano mislim, da bi ljudje še vedno donirali, ker jih je mnogo prepričanih, da tako zagotovijo, da gre pomoč tja kamor so jo namenili.

    Tudi za kakšno zavetišče se ne bi veliko spremenilo. V trebanjskem so recimo odklonili pomoč za oskrbo sprejetega mladiča rekoč, da bo zanj poskrbljeno, saj je za plačilo oskrbe za prvih 30 dni zadolžena občina.

    Torej res ne vem kaj bo, ko bo, če bo. Jaz sem samo zbrala na kup nekaj objavljenih številk, razmišlja pa lahko o njih vsak sam.
    Bo pa daleč najbolše, če bo vsak optimalno poskrbel za svoje živali, pa ne bomo rabli ne “oslov”, ne toliko javnih sredstev, ob manjšem številu živali bo lažje zagotoviti transparentnost in vse skupaj nadzirati.
    Jaz tako in tako daleč najbolj podpiram ta del – nagovarjanje k odgovornemu lastništvu.

  • moksa pravi:

    Z mojim fotrom sva se pred časom verbalno spopadla okrog zadeve WikiLeaks. Pravi namreč, da ga objavljeni podatki ne zanimajo kaj dosti, ker ga zanima predvsem tisto, kar ni bilo objavljeno. Modro razmišljanje.

    Kakorkoli že, upam da imaš prav glede domnevnih oslov in da jih ne bo zmanjkalo, ampak samo še upam, nič več.

  • Sleepy pravi:

    No sej, to je. Kaj je tisto, kar je zamolčano in zakaj? Zlasti takrat, kadar to ne sme bit ne skrito in ne zamolčano. Jih je pa veliko zadovoljnih s slišanim in o drugem ne razmišljajo več… pa je vseeno iz kakšnega razloga.

    Ne vem če imam prav, upam da se ne motim. Sem do zdej mislila da se, pa sem prišla do spoznanja, da se nisem. Žal… Pa še da sem osel ne morem rečt, ker grem na led več kot enkrat…

    Bo pa precej lažje, ko se bodo stvari nehale skrivat, pa bo poslovanje transparentno in se bodo podatki objavljali vsaj v letnih poročilih namesto da se išče vse mogoče načine, da se jih skrije, priredi al kaj vem kaj počnejo z njimi in zakaj se tako otepajo tovrstnega poročanja.

  • moksa pravi:

    Emmm, ne misliva na isto zamolčano, verjemi ,)

    Aja, BTW, zakaj si se pri finančnih podatkih omejila zgolj na gospodarske družbe? Tudi drugi so zanimivi, npr izkazi neprofitnih organizacij.
    No, kakorkoli že, zunaj dežuje. Prijeten preostanek poletja :)

  • Sleepy pravi:

    :) ne vem kaj misliš ti, jaz pod zamolčane mislim stvari, ki jih je treba povedat po predpisih. Ostale, pa čeprav bi jih bilo higienično povedat, so lahko skrite.

    Zato, ker so podatki gospodarskih družb javni, tisti neprofitnih organizacij pa ne. Tudi zavetišča v Vitovljah ni vmes. Poznani so mi podatki za obalno zavetišče, ki tudi sicer niso nobena skrivnost, ampak velja enako kot za ostale neprofitne organizacije – javni pač niso, zato sem spustila tudi te.

    Tako je. Cena za to, da lahko delaš skoraj kar hočeš je pač ta, da so podatki javni. Če pa posluješ še z državo, moraš pa povedat še več. Zastojn žal res ni več nič in vsaka stvar ima svojo ceno. Tudi neprofitnost – ker podatki niso javni, se da z njimi prav lepo manipulirat pol pa koluarjih krožijo cifre da glava boli. Eni pač obvladajo tudi manipulacijo. Človeški multipraktiki :)

    Nič ne dežuje :P Prijeten preostanek poletja tudi tebi :)

  • moksa pravi:

    Oh, seveda so javni, dovolj je le, da imaš poslovni paket katere od bonitetnih hiš – v nasprotnem primeru res ne vem, kaj počnejo natisnjeni na moji mizi, Bog mi jih menda ni poslal. Kako bi sicer sploh ne bili javni, saj gre za društva in organizacije javnega pomena. Ki so subvencionirana tudi iz občinskih proračunov, torej s cekini vseh nas. Je pa zanimivo, da so finančni podatki gospodarskih družb dostopni vsakomur brezplačno, taisti podatki neprofitnih organizacij pa ne, pa čeprav so javnega značaja. Pa naj si vsak misli svoje. Kogar zanimajo, naj si jih poišče, so poučni.

  • Sleepy pravi:

    Nisem rekla, da niso dostopni, javno objavljeni niso :) Problem nastane pri nadaljni uporabi oz. javni objavi tako pridobljenih podatkov. Podatke o porabi javnih financ je pa tako in tako dolžan vsak podat že po Zakonu o dostopu do informacij javnega značaja, samo vprašat je pa res treba.
    Jaz nimam prav nič proti objavam teh podatkov, ampak naj to počno tisti, ki imajo za to pooblastila, dovoljenje al karkoli že. Kadar so stvari transparentne je manj možnosti za manipulacije in zlorabe.

    Sicer je pa meni že skregano z logiko, da so gospodarske družbe sploh upravičene do donacij. Menda je marsikje zunaj tako, da če si neprofitna organizacija lahko prosiš za donacije, če si profitna pa pač ne. Meni je to precej logično in blizu. Al se greš biznis al pa opravljaš družbeno koristno dejavnost. Delat biznis iz družbeno koristne dejavnosti je pa meni malce mimo.

  • moksa pravi:

    Sleepy, seveda so javno objavljeni, samo poiskati in plačati jih je potrebno. Dosegljivi so torej vsakomur – tako meni kot tebi kot Marički in Pjerotu iz Fijeroge. Ali pa čakati na odgovor informacije javnega značaja – vsak si izbere svojo pot.

  • Sleepy pravi:

    Mogoče se res nisem dovolj natančno izrazila. Problem je v ponovni uporabi. So podatki, ki jih lahko dobiš za osebno uporabo (proti plačilu al kakorkoli že), pa jih ne smeš objavit oz. jih lahko pod posebnimi pogoji ali če za to plačaš (je podobno s ponovno uporabo informacij javnega značaja), pa taki, ki so javno dostopni vsakomur brez posebnih omejitev kot je npr. javna objava letnih poročil gospodarskih družb, zadrug in samostojnih podjetnikov. Mene pač zanimajo tej povsem otipljivi podatki v primerjavi s prošnjami za pomoč na osnovi povsem neotipljivih (da ne rečem bolno bedastih) osebnih izpovedi al karkoli že to je.

    Se pa povsod najdejo brihte brihtne, ki izkoriščajo človeško naivnost. Meni ne gre unicef iz glave in začelo se je ravno tako kot kje drugje, recimo okoli kakšnih privatniških sfer – prikrivanje podatkov, izogibanje odgovorom, diskredititanje tistih, ki zastavljajo neprijetna vprašanja…
    Meni so te reči mrzke in so mi nehigienične tudi tiste, ki sicer niso v nasprotju s predpisi.
    Zase lahko rečem le, da bom težko še kdaj komu zares verjela, posameznikom pa skoraj zagotovo nikoli več (never say never sicer pravijo). Najdene cifre so me v to še bolj prepričale. Nimam pa nič proti, če kdo objavi še kakšne druge. Še vedno pa je moje prepričanje, da se iz družbenokoristnih del biznisa ne dela, pa naj gre za profitne al pa neprofitne organizacije.

  • Sleepy pravi:

    No, bom naredila izjemo in zapisala še kakšen podatek za kakšno neprofitno organizacijo. Ni povsem uraden ampak je bolj “splošne narave”, kaj bistveno od uradnih pa ne bi smel odstopat.
    Obalno zavetišče od občin prejme cca 110.000 € za plače zaposlenih, za vzdrževanje zavetišča (čistila, voda elektrika in še kaj) in za osnovne veterinarske storitve (sterilizacije, cepljenje, čipiranje, prva pomoč in kakšno zdravljenje).
    Za vse zahtevnejše operacije in zdravljenja ter hrano za oskrbo živali v zavetišču mora ODPMŽ spraskat denar na kup sam, kar je cca 50.000 € na leto. Za pokrivanje prej naštetih STROŠKOV. Bistveno manj kot je recimo 65.000 € profita. Tistega dela torej, ki ostane potem, ko odbiješ vse odhodke, torej stroške zavetišča.
    Verjamem, da so podatki tudi neprofitnežev zanimivi, bi pa rada videla (in vedela) katera neprofitna organizacija uspe pridelat tak profit…

    Tko, zdej grem pa na plažo, Tam ziher še kakšno modro izmudrim. Mogoče niti ne bo bolno bedasta neotipljiva… :P

  • ne me basat pravi:

    Pa kakšne cifre so to? Čemu so pol zavetišča namenjena psom al kovanju bajnih dobičkov?

  • Sleepy pravi:

    Ne bi vedela odgovora na tole vprašanje. Verjetno kakor katero. Vsa ne kojujejo bajnih dobičkov.

    Ampak važno je pa samo, da ni bog ve kakšnih egotripov zraven…

  • moksa pravi:

    Eno vprašanje, za spremembo :) Katera pa je tista meja EBITA ali česarkoli že, ki bi bila za pisca zgornjega bloga sprejemljiva? Ena taka, ki omogoča hranjenje živali z junk foodo, kuhano hrano dvomljive (milo rečeno) kvalitete ali s kvalitetno hrano, stalno podriskane (ne pokakane, podriskane) bokse ali urejene bivalne razmere, podpovprečne in šlampaste veterinarske oskrbe ali obratno, stanovanja natrpana z mački ali zavetišče z ustreznim mačjakom – katera? Kaj bi vi izbrali za svoje živali? Znesek, prosim, ker o zneskih je govora. O cifrah. Ker dejansko izpade, da previsok (za nekatere, kar je itak subjektivno mnenje, ker meni osebno 20K+ ali 60K+ lahko pomeni eno, nekomu drugemu pa čisto nekaj drugega, očitno) dobiček z delovanjem v dobrobit živali ne gresta skupaj. Ali, bolj na kratko: samo revež, ki se komaj pokriva, je pošten in dejansko iskreno pomaga živalim. Jaz pa pravim – lahko, da je tak revež samo nesposoben. Ali nesrečen. Ali pa pokvarjen. Ali pa nekaj tretjega. Ker vem, da samo in zgolj s plačilom raznoraznih storitev in izdelkov svojemu psu, konju ali mački lahko zagotovim najboljšo možno oskrbo. Mariborskega azila npr ni v zgornjem postu – očitno je bolj sprejemljivo, da je v stanju, v kakršnem je (glej današnji prispevek na 24ur.com), kot pa da bi pisec bloga z besedico omenil katerokoli od javnih ustanov te branže? IN TO KLJUB TEMU, DA SO TUDI NJIHOVI PODATKI JAVNO DOSTOPNI (btw – s privolitvijo posrednika podatkov jih lahko tudi objaviš ali posreduješ – jaz sem tako privolitev danes pridobila brez težav). Cifro torej, prosim. Poljubne subjektivne opise kaj je prav, in kaj ni, kaj je moralno in kaj ni (karkoli to že pomeni) lahko prišparate, ker na ego-cigu-migu-karma-pravljice ne padamo prav vsi po vrsti.
    Pa še nekaj: ste vprašali tudi živali, če so pripravljene vzeti v zakup to mineštro? Ne verjamem. Collateral damage. Pa bi morali storiti najprej to, ker posledice bodo nosile izključno one (ampak to je sedaj v drugem planu, kaj pa).
    Sicer pa vnaprej hvala za pojasnilo, upam da bom jutri imela kako CIFRO na ekranu. No, v resnici močno dvomim.

    PS: opravičujem se za tiskane besede, nisem nameravala kričati, pač pa ne morem boldati, zato sem uporabila tiskane ,)

  • Sleepy pravi:

    Hja. Za začetek – jaz nisem občutljiva na velike črke, tako da ni panike sploh. Jih uporabljam tudi jaz in ne vidim nič spornega v tem, če se tako kakšno reč povdari.

    Jaz res čisto z veseljem odgovarjam na vprašanja, tudi tokrat bom in to s števalkami, res pa ne za dobro jutro, ker paše zraven še kaj. Pravzaprav so te reči že zapisane, ker moja spoznanja običajno temeljijo na izkušnjah in argumentih, si ne zmislim nič iz lufta in ne napišem kar nekaj kar v tri dni samo zato, ker fajn zgleda. Samo je treba nekaj stvari pred tem razčistit in prav kratko tole ne bo moglo bit. Pa niti ne vem kje naj začnem, ker so mi kakšne stvari še kako znane, pa dobim eno samo asociacijo – o poglej no, spet zloraba. Pa ne zdejle tvoja, sem slišala te reči tudi sama, samo kakšnih konkretnih dokazov nisem nikoli dobila, kar je običajno, itak. Mi gre malce na živce, ko se take stvari pisarijo brez kakšnih argumentov, dokazov, po možnosti tam, kjer bodo “pravilno” sprejete in v njih nihče ne bo podvomil. Jaz drugega kot poskusov diskreditacije v tem ne vidim, predvsem pa ne koristi za živali. In lej, rateva ji(m). A je kdo od tistih, ki so pokazali s prstom v resnici videl kako so mačke nabutane? A si ti?

    Bom odgovorila s številkami, samo da vse skupaj spravim v eno smiselno obliko, ker ni stvar samo v številkah. Ker kot rečeno, eni obvladajo tudi manipulacijo (pa ne mislim tebe) in znajo marsikaj skrit pod masko zaščite živali pote pa vsakemu, ki jih spregleda, očitat fovšijo in kaj vem kaj še vse. Pač, ni vse zlato kar se sveti, res ne. Da mi bo tale pregovor kdaj tako v glavo butal si nisem nikoli mislila…

  • pretiravat ni treba pravi:

    Pa dobr kaj ma pa profit veze s podriskanimi boksi pa junk food? A ni profit uno kar ti ostane pol ko plačaš vse stroške? Še dobr da v Horjulu ne futrajo z junk food ker pol bi mel profit še večji. Ne kr neki mešat vse. Kul da je za živali lepo poskrbljeno. V strganih capah res ni treba okol hodit, jokcat pa stokcat da nimaš nič pa tud ni treba če maš tok profita v enem letu kolkr folk kredita v 30 letih ne uspe odplačat. Pa kam so pa uni nobl avti zginl ki jih zdej ni pred bajto ko pride TV snemat? Blef pa tak.

  • Sleepy pravi:

    Ja, kakor jaz to razumem poslovni izid predstavlja podjetnikov dohodek. Ko torej plača vse račune za nabavo hrane (to gre zavetišču v stroške, prostovoljcem, ki že v osnovi plačajo višjo ceno, ker hrano kupujejo v trgovini, pa ne!), stroške plač, potne naloge, prispevke, materialne stroške… mu ostane kar mu ostane. Tisto pač predstavlja NETO dohodek podjetnika.
    In NETO DOHODEK po podatkih AJPESa najbolj profitnega zavetišča ali konkretno zavetišča Horjul je 3x VEČJI kot moji BRUTO dohodki, razlika do bruto dohodkov ogromnega dela Slovencev (če ne kar večine) pa je še večja!
    In če nekomu OSTANE 65.000 € potem, ko odbije vse stroške, se mi zdi malce nespodobno v isti stavek stlačit reveže, ki ne znajo ali pa ne morejo nažicat toliko, da bi lahko npr. brez škode zase futrali prostoživeče mačke. In takih je veliko in niso ravno nesposobni!

    Se strinjam, dobiček in dobrobit živali ne gresta skupaj, to tupim že skoz! Ne gresta skupaj!

    Zaupanje je simpl zlorabit, če si prepričan da bo drugi tiho. Če pa se potem teh stvari nabere preveč, ga pa pač označiš za bad guya, ga diskreditiraš, selektivno preoblikuješ dejstva in informacije in preusmeriš pozornost iz tistega o čemer pisec piše na to kar ti bolj ustreza. Vedno se lahko zanašaš na to, da ti bo ostalo nekaj podpornikov, ki ne bodo želeli slišat bistva ampak bodo razumeli le kako ena zloba sesuva požrtvovalno “kraljico ljudskih srca”. But there is a story behind the story ali two sides of the same coin.
    Je lažje odgovarjat na vprašanja, če je tisti, ki jih zastavlja pripravljen poslušat brez negative predispozicije in temu služi tisti link tam vmes. Ker če ne je brez veze da sploh kaj pišem.

  • wtf? pravi:

    Pa kaj se grejo pol te ženske tam gor? Očitno je nekdo lepo pokasiral. Meni pa res ni jasno, zakaj je treba potem še naprej jamrat in prosit za več, če pa drugi res nimajo. A ne bi rajši zdej malo Mariborsko zavetišče podprli, da ne nehajo sprejemat živali? Tudi tiste si zaslužijo pomoč pa zaposleni plačo. Tukajle se nekaj govori o bajnih zaslužkih zavetišča tam pa ljudje plač ne dobijo. Za bruhat! Prav je da se napiše take cifre pa da se ve. Še premalokrat se to pove! Sej ni samo horjul na tem svetu. Se še kje drugje tudi zelo trudijo in vsaka jim čast da ob mizernih plačah ali celo brez sploh še delajo!

  • moksa pravi:

    Link prebran, kar se mene tiče, lahko odstraniš odstavek.

    Eh, vem da izpadem skrajno zatežena,ampak mene še vedno nekaj bega: zakaj je spornih tistih 65.000 evrov? Zakaj prihodek in dobrobit živali ne gresta skupaj? Ker je tvoj letni btto manjši, kot si že dvakrat napisala? Bi isto napisala, če bi tvoj letni btto bil najmanj enak? S čim pa ti plačuješ oskrbo tvojih živali? Z denarjem, tako kot jaz. In nisem napisala, da so nižji prihodki ali pa celo revščina stvar samo nesposobnosti, ni res, ker tega ne mislim. Ponovno: nizek prihodek je LAHKO stvar nesposobnosti, kakor tudi nesrečnih okoliščin, pokvarjenosti, vstavi po lastni želji, faktorjev je malo morje. Še vedno pa ne razumem in ne morem dojeti, da prihodek (tak ali večji ali manjši) ne gre z roko v roki z dobrobitjo živali. Konkreten primer: psica se mi hudo ponesreči (že trkam na les!), če jo želim spraviti kolikor tolikor v red, da bo lahko ponovno uživala v lajfu, moram skeširat nekaj krepkih tisoč eur za poseg/e, rehabilitacijo in vse, kar še spada zraven. Če imam denar je zadeva vsaj materialno rešena, če ga nimam, se začnejo zadeve lahko fino dodatno zapletati. Lahko plačam v obrokih, ampak začetnih 5.000 eur ne bo lahko napraskati na kup (cifra ni naključna, da me ne bo kdo obdolžil pretiravanja). Podobnih življenjskih primerov je toliko, da jih nima smisla niti naštevati in v tem se najbrž strinjava, da gresta prihodek in dobrobit živali fino skupaj.
    Primer zavetišč: v enem bodo tudi zaradi višjih sredstev, ki jih ima zavetišče na razpolago, živali deležne visoke oskrbe, v nekem drugem “glih za preživet” – karkoli to že pomeni. Ne vem, na kakšen način še povedati to, kar mislim: denar je hudičevo pomembna stvar (tudi hudičevo nevarna in marsikdaj nagravžna) in kar se mene tiče, lahko rečem samo “klobuk dol” tistim, ki uspejo ohranjati visoke prihodke, ker sama “približno” vem, koliko garanja je potrebno, da gre neka firma naprej, pa da imajo zaposleni vsak mesec OD na TRR pa da na koncu imaš še lep plus. In ne vidim enega samega malega razloga, zakaj bi pri živalovarstvu moralo biti drugače, ne vidim ga. Dokler so oskrbovane komedijokomanda, ni nič spornega.
    Še glede mačk: ja, sem videla stanovanje napolnjeno z njimi, na lastne oči.Na drugi strani zaliva, če že moram biti bolj konkretna. Ker imam neke svoje standarde glede kvalitetne oskrbe živali, si o tem mislim svoje, bi pa rekla, da bi se o tem strinjala tudi ti, če bi videla isto kot jaz.
    Glej, delno celo razumem, kaj želiš povedati s prihodki, ne morem se pa strinjati.
    In ponovno: bojim se, da si sprožila nekaj, česar v resnici nisi hotela in to je tista mineštra nezaupanja, ki jo bodo morale požreti živali, ker OK, zdaj je “jasno”, da imajo zasebna zavetišča take pa take prihodke, ampak si lahko prepričana, da se bo v večino beročih naselil vsaj dvom, da kaj se pa kuha drugod in to bo šele prineslo sranja za seboj. Primer: MH si prizadeva v LJ odpreti prvo neprofitno ambulanto pri nas in razumljivo je, da ljudi prosi za pomoč. Koliko, ki jih bere tole, si bo mislilo svoje in šlo jebivetrsko naprej? Upam sicer, da nihče, vendar mi izkušnje pravijo drugače in TO ME SKRBI, ISKRENO SKRBI, ker že tako ratujemo vsi iz dneva v dan bolj apatični v različnih sferah življenja (pa da me ne bo kdo narobe razumel, kar se MH tiče: strašno mi je žal za tisti break-up, ker vem, da opravljajo več od zlata vredno delo. Eden od njihovih trudov in naporov zdajle leži kot krava na moji postelji). Pa ne pravim, da dajmo zdaj biti vsi tiho, pa same sebe cenzurirati, ampak včasih je očitno-osebne monade bolje dati na stran, pa jih magari razčistiti na štiri oči, če je to potrebno. Ker mineštre ne bomo pojedli mi.

  • Sleepy pravi:

    Meni sploh ne izpadeš skrajno zatežena in bom razložila čisto vsako stvar. Mi je samo brez veze pisat, če imam občutek, da se name gleda kot na bad girl (ker guy nisem), ki skuša zjebat oh in sploh naj zavetišče, kar se rado dogaja ali pa se je zgodilo.
    Tisti psi so bili v zavetišče pripeljani po dogovoru, prošnja se je nanašala na dva, katerakoli pač od njih, pa so bili “izbrani” vsi, še ena, ki sploh pasala ni zraven. Kastracijo za dva je plačal ODPMŽ. “Pogajalska stran” sem bila jaz, prav tako šofer, pa še bruhali so mi v avtu… ampak jaz nimam pojma o čem pišem… Potem se pa človek slej ko prej vpraša čemu služijo takšene igrice in samožrtvovalne promocije in do kam sežejo. Takrat sem še naivno verjela, da gre kljub vsemu za sodelovanje med zavetišči. Potem je pa nekomu uspelo naivnosti zbit iz mene, pa me je boomerang usekal toliko bolj za vse nazaj. In če človek malo razmisli, sa lahko vpraša komu verjame in zaupa?

    V glavnem da povem cifro, ki mi je ni težko napisat kadarkoli in sem jo že večkrat. Vsaj opisno. Profit, ki se ustvarja na račun zapuščenih živali (torej z njihovo oskrbo) je zame sprejemljiv tam nekje okoli nule. Vsak pa si zasluži plačo. Imamo plačni sistem, po katerem se uvrstiš v plačni razred in to je to. Gospodarske družbe med zavetišči in ustvarjanje dobička na račun zapuščenih živali sta meni moralno sporna in precej mimo. Oz. sem napisala že tudi večkrat, da imajo lastniki zavetišč veliko boljši standard kot donatorji, kar mi je tudi malce mimo. Če povem konkretno – če je 65.000 € sprejemljiva neto letna plača za vodjo zavetišča, potem mi je hudo moralno sporno prosit za finančno pomoč tiste, katerih dohodki so bistveno manjši. Povprečna neto plača v SLO v maju je bila cca 980 €.
    Te stvari nekako ne grejo skupaj. Meni ne. Še toliko manj, če vem, da so oskrbniki v mariborskem zavetišču dobili letos samo eno plačo. Dejmo potem res še malo njim pomagat, da vsaj plače dobijo, pa da se bodo enkrat mogoče lahko oni tudi šli nadstandard. Pa če jim je uspelo odpravit vse tehnične pomankljivosti bomo morda lahko imeli že dve nadstandardni zavetišči.

    Tko, zdej grem pa najprej jest, ker semravno prišla domov, še enkrat prebrat in potem odgovorim še na ostalo.

    Aja, še to. Če bi bil moj prihodek višji, bi med drugim zagotovo bi imel še kakšen pes in mačka več od tega, in ja, še vedno bi trdila isto. Ne vem sicer kolikšna je recimo Omanova plača, ne bi smela bit skrivbnost oz. vsaj izhodiščni razred ne, nekako pa dvomim da je 65.000 € neto/leto. Vem pa da je plača vodje obalnega zavetišča pljunek v morje proti tem 65.000. Ne samo to, za VSE zaposlene SKUPAJ je šlo 70.000 € bruto!
    In ne prihodek in dobrobit živali, pač pa dobiček na račun zapuščenih živali. Ni mi etično, moralno mi je sporno, čeprav ni nezakonito in celo v praksi funcionira.

  • Sleepy pravi:

    No da gremo naprej približno po vrsti. Po recimo nabutanih stanovanjih, ker mi je ta antipropaganda še kako znana, pa mi gre malce na živce, ker ni ravno korektna, čeprav pri posameznikih mogoče celo drži. Me veseli, da si nabutano stanovanje vsaj ti doživela v živo, ker sicer je bil odgovor naj si grem na net pogledat. Nisem in tudi ne bom šla, ker ne vem zakaj bi. Me zanima nekaj drugega. Kakšna je razlika med mački, nabutanimi recimo v dnevni sobi fizične osebe, povprečnega začasnega skrbnika torej ali mački nabutanimi v dnevni sobi zavetišča? A samo v tem je fora, da je ena dnevna soba zavetišče? Če je število recimo podobno in odmislimo, da jih zavetišče ima lahko neprimerno več kot fizična oseba in gledamo samo dobrobit mačk. Kakšna je razlika med mačjakom in sobo v stanovanju fizične osebe? Je ni! Mačjak je samo tako ali drugače ograjen prostor, v katerem so plezala, hrana in wc. Enako je so v sobi plezala, hrana in wc. Razlike ni nobene, samo da je fajn s prstom kazat na tiste, ki svoje stanovanje delijo z mački, ki jih zavetišča ne sprejmejo, pa razlog ni pomemben. Pa če pogledamo drugače in s številkami – koliko prostora pa ima vsak maček pri številu 140 in več? Če ima samo 1 m2, potem morajo imet mačjaki površine 140 m2 kar sploh ni malo. Pa so fejst nabutani. Če ga imajo samo 2 m2, kar je še vedno malo in so nabutani, bi pa morali met mačjaki 280 m2 površine. Koliko pa ga imajo mački “nabutani” pri fizičnih osebah? Bi rekla da več kot v ustreznih mačjakih in torej ne vem kje so zares nabutani. Se pa strinjam, da ima zavetišče pravno podlago za met nabutane mačke, fizična oseba pa ne. Ampak pravna podlaga še ne zagotavlja, da je mačkom tam boljše kot pri začasnem skrbniku.
    Pa v bistvu za druge težko govorim, najraje govorim zase, ker vem kako stvari zares stojijo, pa ki da sem recimo povprečna prostovoljka. Sicer ne vem, si pa mislim, da bi me znali uvrščat med tiste z nabutanimi stanovanji. Pri nas imajo mački na voljo natanko toliko prostora kot ga imam jaz, kar je več kot v ustreznem mačjaku. Ne samo to, moja dnevna soba, ki to sicer ni, je z mački manj nabutana kot dnevna soba v nekem zavetišču, če štejem zraven še pse pa sploh. Pa hvala bogu so vsi zdravi in upam, da tako ostane. Oskrbljeni so najmanj tako dobro kot v zavetišču, in ker jih je manj je to pravzaprav za njih boljše. Pravzaprav si upam trdit, da so kdaj tudi oskrbljeni boljše. Sem je recimo prišel podhranjen in v rasti zaostal pasji mladič, ki na svojih tacah niti stat ni mogel. Je bil precej časa slep. Ga je bilo treba držat da je lulal. Ko je šel od tukaj ni bil več slep, ker je nadoknadil manjko v razvoju in ni bilo nobenega sledu o zaostanku. Pa rahitičnemu psu so se tudi po nekaj dneh bivanja tu ušesa pokonci postavila, ko je odšel pa še nesocializiran ni bil več. Pa še kakšna podobna reč bi se našla. So bili tu, ker je bilo poskrbljeno za njih boljše kot bi bilo lahko v zavetišču ne glede na nadstandard tam. Mene priznam da me moti tole gledanje zviška na prostovoljce in začasne skrbnike in povdarjanje neke kao profesionalnosti. Razlika med običajnimi prostovoljci in takozvanimi porfesionalci je več ali manj samo v tem, da so eni plačani za to, drugi pa ne. In če nimaš denarja živali tako in tako ne moreš oskrbet kot je treba, torej je razlika še v tem, da profesionalci za oskrbo izstavljajo račune in lažje poskrbijo za žival, prostovoljci in začasni namestitelji pa jih v precejšni meri plačujemo. Tko da to z ustreznimi mačjaki je kr neki, kar pride prav, ko je treba druge diskredititrat, pa ne mislim tule, da to počneš ti. Me res zanima v katerem zavetišču je za žival boljše poskrbljeno kot na začasnem bivanju pri meni ali marsikaterem prostovoljcu.

    uf! Zdej moram pa že nov post začet. Jaoooo res ni kratko tole :)

  • Sleepy pravi:

    Oskrba živali v zavetiščih.
    Tudi o temle sem se izjasnila že večkrat. Živali v zavetišče pridejo običajno iz slabih razmer in rabijo več in boljšo hrano kot živali ki uživajo življenje nekje na kavču. Stroški za oskrbo živali mi v nobenem primeru niso sporni in ti se odštevajo od prihodkov podjetnikov. Hrano slabše kakovosti zagovarjam takrat, ko je druga opcija evtanazija. Torej raje junk food pa do posvojitve v zavetišču, kot pa premium food pa evtanazija, ko so stroški preveliki.
    Visoki stroški oskrbe živali v zavetiščih se mi ne zdijo sporni, sporni se mi zdijo “visoki ostanki”.
    Kar se mariborskega azila tiče je to večplasten problem, ki nastane tudi pri javnih naročilih, ko je treba izbrat najcenejšega izvajalca. Ampak tehnične napake so eno, slaba oskrba drugo, veliki profiti pa tretje. O oskrbi nisem pisala za nobeno zavetišče, so pa v mariborskem pripravljeni sodelovat s širšo javnostjo, kar bi z veseljem napisala čez nekaj strani. Ker zavetišč, odrtih za javnost pa res hudo, hudo primanjkuje. Torej lahko napišem še enkrat, da bi si tudi mariborsko zavetišče zaslužilo pomoč in upam, da se bo več ljudi odločalo pomagat tistim, ki se pred javnostjo ne zapirajo. Zaenkrat kaže, da bi lahko imeli skoraj tri taka zavetišča. Obalno, mariborsko in delno Gmajnice.
    O cifrah neprofitnih zavetišč res nisem pisala iz preprostega razloga – tam zaposleni prejemajo plačo in ne ustvarjajo profitov. Čeprav se po koluarjih slišijo kakšne blazne cifre. Njihovi bilančni podatki pa me ne zanimajo tako zelo, da bi bila zanje pripravljena plačat.
    Kar se živali tiče pa same niso krive da so iz te ali one občine. Niso krive, pa so njihova življenja v rokah vodij zavetišč. Če po 30 dneh niso posvojene lahko živijo natanko tako dolgo kot jim vodja dovoli. Vse, od prve do zadnje si zaslužijo optimalno oskrbo in nobena si ne zasluži evtanazije razen v izjemnih primerih ko so neozdravljivo bolne, tako hudo poškodovane ali pa nevarne okolici. In kar se tega tiče pa dam roko v ogenj samo za eno zavetišče, da pes res ne bo evtanaziran, če ne bo kaj res hudega in to je obalno. Dolgotrajno bivanje v zavetišu živali res lahko škodi, ampak kljub temu – živali se ne da vprašat ali se strinja z evtanazijo, ker je recimo “premalo prilagojena” in se nekdo odloči da tako zelo trpi, da jo je potrebno pospravit v skrinjo.
    Torej vedno zagovarjam otpimalno oskrbo in so mi s tem v zvezi visoki stroški povsem sprejemljivi. Evtanazije samo toleriram (ne sprejemam ali se z njimi strinjam) v izjemnih primerih in raje junk food na račun dolgotrajnega bivanja kot premium food in omejen čas.
    To ima z zaslužki samo toliko veze, da kolikor so manjši stroški, toliko so dobički večji. Kam kdo daje pa ne vem.

  • prav je tako pravi:

    Dolgo in resno branje.
    Meni se zdi prav da se pove take stvari. Če se prosi za pomoč naj se pove še drugo plat. Zaebnikom zgleda da ne gre slabo. Ne verjamem da bo to škodilo, mogoče komu celo pomagalo da se lažje odloči. Mamo pravico vedet kdo je kdo pa se potem odločit komu pomagat. Mačja hiša zgleda da res kr dost nardi in upam da jim rata tisto neprofitno ambulanto zgradit. Predvidevam da prosijo za donacije ker se ne morejo pohvalit s takimi profiti kot zasebniki. Je pol že boljše njim pomagat.

  • Sleepy pravi:

    Dobrobit živali.
    Jasno da to stane. Sicer sem že tudi ta svoj pomislek zapisala v zvezi z višino kakšnih veterinarkih storitev, predvsem sterilizacij in kastracij, ampak s tem delom nimam težav, razen kadar veljajo za zapuščene živali tržne cene. Torej tudi veterinarji običajno za zapuščene živali znižajo ceno in na njih zaslužijo manj. Je pa še vedno res, da je veliko ljudi, ki svoji živali ne morejo pomagat zaradi res visokih cen. Ampak veterinarstvo ni družbeno koristna dejavnost. Je čisto tržna, zato gre tukaj res dobrobit živali skupaj s profitom. Dokler pač plačujemo to.

    Kar se zavetišč tiče se pa ne strinjam čisto. Oskrba živali ne bi smela bit odvisna od tega v katerem zavetišču se žival znajde. Ampak žal je, o tem kako rešit to bi se dalo debatirat in jasno mam izdelano sliko tudi za to :) )). Se strinjam v delu, da je težko “nažicat” dovolj denarja za vse, ne strinjam se pa v delu, da pri živalovarstvu ne bi moralo bit drugače. Ampak to ima zveze z mojim siceršnjim pogledom na to, da živalovarstvo preprosto ni biznis. Kot rečeno že prej, daleč od tega, da bi morali bit živalovarstveniki in oskrbniki v zavetiščih reveži v ponošenih cotah, zaslužkarji pa tudi ne. Zaslužijo si primerno plačo, lahkko tudi kakšen dodatek za kaj vem kako težavno delo, dobičke naj pa ustvarjajo s čim drugim. Ampak stvar okusa in pogleda na svet al kaj vem kaj je to.
    Enako ne pričakujem da na Rdečem križu delajo zastojn, ne pričakujem pa niti, da si ga kdo omisli organizirat kot s.p. ali drugo gospodarsko obliko.
    V bistvu ne vem, če sem hotela kaj sprožit, če pa že, potem to, da bi ljudje začeli malo bolj razmišljat. Tudi o številkah in tem, da morda lahko pomagajo še komu in še kakšni živali, če so že vse “naše”. Ker potem so vse. In če ima neko zavetišče 35 ali 65.000 € profita v nekem drugem pa nimajo niti za plače, ker so porabili vse za popravljanje slabo izvedenih del, potem bi morda kakšen evro namenili za pomoč slednjemu, kjer oskrbniki še plač ne dobijo. Pa kakšnega kakšnemu začasnemu skrbniku in društvu. Pa kakšnega za projekt neprofitne ambulante, kar bo res prijetna osvežitev ob vseh profitnih. No vsaj za zapuščene mačke. Če mi je ratalo sprožit to, potem je kul.

    Break-up bi znala bit pa tudi strašno zanimiva tema, še sploh če jo pogledaš v bigger picture v daljšem časovnem obdobju. Ne vem kaj se je v zakulisju dogajalo, kar je bilo pa vidno vsem pa strašno na vzorec spominja.
    Se strinjam, da je včasih kakšno stvar boljše dat na stran. Samo kolko in do kdaj? In kakšna je cena? Kolateralna škoda je vedno zraven. Meni je strašno žal, da se nisem oglasila kot bi se morala pred skoraj štirimi leti. Bolj bi mi bilo težko. Cilj pač ne posvečuje sredstvo, in če nekaj ni prav, potem pač ni prav.

    Evo, se mi zdi da sem odgovorila na vse, pa še računalnik je preživel, kljub temu, da se me je drznil zezat :)

  • moksa pravi:

    Grem po vrsti: glede mačk je takole, da v tistem konkretnem primeru, ki sem ga navedla, jih je ob in v bajti resnično preveč preveč preveč. Ne gre za nobeno antipropagando. Zakaj so tam in ne kje drugod – v to se tu (torej javno) ne bom (več) spuščala. Dejstvo, da poznam en tak konkreten primer, nikakor ne more pomeniti, da je stanje pri večini ali celo vseh prostovoljkah enako in si tega niti ne mislim. Pa po drugi strani, kot je bolj ali manj znano, sem proti bivanju mačk v kopalnicah. OK, mačke naj bi bile relegirane v kopalnico samo med obdobjem karantene, pa ni vedno tako (tudi osebna izkušnja, ne rekla-kazala). Sem proti prevelikemu številu mačk na m2. Ponovno osebna izkušnja, posledica dolgoletnega sobivanja z mački. Imaš primerke, ko jih je lahko pet v garsonjeri in bo vse lepo in prav, imaš primere, ko dva tretjega ne preneseta in vse skupaj požegnata s čisto konkretnimi psiho-fizičnimi težavami. Je to v redu? Ni. Sem tudi proti no-kill zavetiščem, ali, bolje povedano – v določenih primerih in okoliščinah sem za evtanazijo. Je ne podpiram, se pa imam za dovolj trezno osebo, da vem (ali si domišljam, da vem), kdaj je smrt MORDA boljša izbira od »življenja«.
    Sprašuješ, v čem je razlika med privatnim stanovanjem prostovoljke in zavetiščem in tu se strinjam, pa čeprav nerada, ker se mi s strinjanjem določena prepričanja krhajo, da razlike v primeru prevelikega števila živali ni, oziroma jo je moč najti kvečjemu v pravni podlagi. Predvsem pa je razlika v dejstvu, da če maček ni evidentiran, mačka ni in torej ni niti »problema« (lepa aseptična beseda, kajne). Kaj se bo torej spremenilo v zavesti malce širše skupine ljudi – niti ne množice – če »problem« ne obstaja? Nič, ker ga ni.

    No, jaz se s kolateralno škodo ne morem sprijazniti, ne v tem primeru, ne v primeru okupiranega Afganistana, ne v vseh ostalih preteklih in bodočih primerih. Pri psih in mačkah mogoče še toliko manj. To – kolateralno škodo – si jo pa vzami v zakup, ker do nje bo prišlo, obstaja samo eno vprašanje – za koliko je bo. To je nekako tako, kot efekt Unicefa (mislim, da je više gor celo omenjen) ali pa RK pred leti. Zato pravim, da bo srebanje te mineštre imelo svoje neprijetne posledice, o tem sem zdaj že prepričana.

    Zdaj mi je skoraj žal, da sem se oglasila, sploh, ker vidim, da so vsi ostali komentatorji popolnoma uglašeni z vsebino bloga (jebiga, starši so me naučili, da vsako mnenje šteje, pa se včasih oglasim tudi takrat, ko to ni koristno). Kje so ostali, ki vsaj približno razmišljajo kot jaz? Sem edina taka mona? Ali smo samo štirje, ki beremo ta blog? No dobro, tudi ok, je pač čas dopustov.

    Glede vsega ostalega pa takole: danes zvečer sem pokadila dva čika. Nič posebnega, itak. Razen tega, da sem nekadilka.

  • Sleepy pravi:

    Hehe da te najprej potolažim, da ne boš imela slabe vesti ali se spraševala, e si edina mona. ;) Res je poletje, pa še vedno:
    - ljudi, ki v resnici razmišljajo o prebranem je bolj malo. Preberejo in grejo naprej al pa na slepo verjamejo, ker je pisec njihov “ljubljeni vodja” ali pa ga sprejemajo kot neke vrste avtoriteto. In ne enim ne drugim se ne oporeka, ker ono pa ze vedo. Če še ne poznaš, si preberi tole ;) http://bobi4ever.net/doglog/?p=1388
    - to, da komentarjev ni več, je pravzaprav dober znak. Ker to pomeni, da ne berejo taki, ki bi v stilu zvestih vojačkov skakali od luft in se zgražali nad zaslužkarji, pač pa ali si že itak mislijo svoje, ali bodo o stvari malo razmislili in se odločili kakorkoli že, tisti, ki pa razmišljajo kot ti se pa tile ne bodo oglasili, bi se pa zagotov kje drugje, pa čeprav bi si me morda kdo od njih želel utopiti v žlici vode ;)
    - če bi nekaj podobnega napisala kam drugam, recimo na en konkreten forum, bi v trenutku u z vilami v roki u luft skočilo nekaj zvestih vojačkov (pa mislim da število tudi tam ne bi bilo drastično), in bi mi brez razmišljanja svetovali strokovno pomoč in se ubadali z vsem drugim, predvsem z mojo zlobno osebnostjo, samo s tem kar v resnici piše ne.
    - zapisano bi zapisala tako in tako, samo ne v komentarjih, kar bi lahko bilo še slabše. Komentarjev ne berejo vsi, ki preberejo “pripadajoči” blog.
    - zagotovo nisi edina mona, jih pa zagotovo ni veliko, ki bi jim bilo vseeno kaj se v resnici z njihovo donacijo zgodi ali kako cenjena je. Bi si pa upala rečt, da si ena redkih, ki ob tem še razmišlja in si celo “upa” ali je sposobna o tem debatirat z drugače mislečimi ali celo drugače “ožigosanimi”, kar je že redka lastnost, v določenih krogih pa že kar izumrla.

    Jaz mislim, da je vsaka debata koristna, kadar jo spremljajo argumenti. Natikanja na vile ne maram, se mi zdi, pa da je žal v porastu. Zna bit da je to slaba stran interneta.
    Koletaralna škoda je vedno ali mogoče boljše rečeno oportunistični stroški. Vprašanje je samo do kdaj se obračat stran oz. kaj je tisto manj slabo kar izbereš. Kolateralna škoda je bila tudi prej omenjeno break-up na konkretnem forumu, pa pljuvanje po obalnem zavetišču, pa prijavljanje za domnevno švercanje psov, pa še kaj, do kolateralne škode ki se tiče prav mene osebno. Če ne zaradi drugega pa zaradi onemogočene sinergije, pa se ni takrat ne zamisli in ne ustavil nihče. Mi je strašno žal, da sem se jaz, pa ne samo ustavila ampak še pustila prepričat, da škodo pravzaprav počnem jaz. No, je nisem, mi je zdaj to bolj jasno kot kadarkoli. Anci je bila to, da sem se pustila prepričat, precejšna kolateralna škoda. Ampak dolgoročno se bo vse skupaj morda celo izkazalo za koristno. Mogoče se končno uspe izoblikovat kritična masa, ki je nujna za spremembe.

    Prejšni teden sem zabila precej časa na netu z razlaganjem reševalcem živali, da reševanje brez spremljajočih ukrepov ni na mestu. Pa če pogledam z druge strani – se reševalci samo izogibaji kolateralni škodi. Če bi kršitelja prijavili, se po njihovem mnenju živali lahko zgodi kaj hudega, če jo rešijo jo pa dajo nekam na kavč in ji omogočijo “srečo”. To, da v isto sranje pahnejo novega reveža ni v vidnem polju. Kaj torej nardit? Pustit, da rešujejo živali na njihov način, da ne bo kolateralne škode ali opozorit na to, da obstajajo uradni postopki za urejanje kršitev? Oz. kdaj je kolateralna škoda manjša? Ker tudi drugi pes v istem sranju je kolateralna škoda.

    Jasno da sem jaz tudi proti preveliku številu mačk na m2. Iz več razlogov, eden je seveda res tudi ta, da vsi mački ne prenesejo dobro družbe. Ne gre drugače kot da se strinjam s tem, itak. Jaz samo pravim, da je za mačke isto če jih je preveč na kupu ali je to v zavetišču ali pa v stanovanju. In me moti to, da s prstom kažejo tisti (in njihovi podporniki), ki imajo za večje število mačk na m2 samo pravno podlago in nič drugega. Pa tudi tam bivajo mački v kopalnicah, otroških sobah pa še kje. Smo torej spet na istem! Kopalnica v zavetišču je sprejemljiva, v stanovanju fizične osebe ne, pa je stvar ista.

    V bistvu je to en tak čuden gordijski vozel. Recimo da imamo predpise, ki bi jih bilo treba spoštovat in veljajo za vse enako. Imamo zavetišča, ki so dolžna poskrbeti za zapuščene živali. Mene kot najditelja baš boli s kakšnimi težavami se srečuje zavetišče – imamo jih zato, da poskrbijo za zapuščeno žival, moje pa je, da jih o najdbi obvestim in se dogovorim za prevzem. Če je zavetišče polno naj se znajde samo.
    Za fizične osebe/prostovoljce/namestitelje veljajo omejitve v zvezi s številom živali oz. časom nameščanj. Na ta del oz. nespoštovanje tega dela se večkrat bolj ali manj med vrsticami opozori. Ampak zakaj pa so predvsem mački pri prostovoljcih? Ker zavetišča v prvi vrsti ne opravljajo svoje naloge, ki jim jo resnici na ljubo otežuje preveliko število mačk in njihovih neodgovornih lastnikov. Torej po mojem menju so najprej zavetišča dolžna korektno poskrbet za vse zapuščene živali, skupaj s tem bo izginil precejšen del potrebe po nameščanju, in šele potem se bo lahko kazalo na domnevno nabutana stanovanja. Dokler tega ni pa mislim da tkole kazanje ni korektno in služi dikreditaciji. Kot rečeno še toliko bolj, če so tam, od koder posredno ali neposredno diskreditavcije prihajajo, mački še bolj nabutani.

    In strinjam se tudi v tem in s tem kar naprej težim, da je treba zadeve prijavljat in evidentirat (in res težim in se stvari spreminjajo tudi zaradi tega, je pa morda to res malce težje zaznat), ker mora bit problem očiten. S številkami, poročili, prijavami… ker če tega ni, problema res ni. Vsaka mačka bi torej morala bit tako ali drugače evidentirana. Načeloma bi morala bit nameščena v zavetišču, ampak dokler lahko zavetišče reče, da je ne sprejme, me bo težko kdo prepričal, da je korektno pod prste gledat tistemu, ki jo namesti ali da je to celo v škodo mački. Nabutanost jim res lahko škodi, ampak v zavetišču nič manj kot pri fizični osebi.

    Jao lej to no… moram spet nov komentar začet :)

  • Sleepy pravi:

    Aja, P.S.

    In čemu sta koristila una dva čika? Sej iz dolgega časa se lahko tudi s kladivom po prstih tolčeš :P
    Sicer pa jaz priporočam plavanje in plažo :) ))

    Pa še tole. Je iz enega komada, ki mi je strašno všeč, in za kakšne dele se mi zid, kot da so prav posebej zame napisani :) )))

    Feel the vibe, feel the terror, feel the pain
    It’s driving me insane
    I can’t fake
    For God’s sake, why am I
    Driving in the wrong lane
    Trouble is my middle name
    But in the end I’m not too bad

    xD

  • Sleepy pravi:

    No, tole je že dovolj komplicirano, pa ne bom zakomplicirala še bolj, pa o kolateralni škodi bolj na kratko.
    Kot rečeno, korist za nekoga običajno pomeni kolateralno škodo nekoga drugega. Do zdaj ni bilo nič drugače, le da s(m)o jo občutili drugi. Temu se je težko izognit, mislim, da jo lahko samo ublažiš, če se fejst potrudiš. Oz. če povem drugače in bolj “otipljivo”. Recimo da je v Sloveniji 100 primernih domov za mačke, dom pa jih išče 300. V vsakem primeru za 200 mačk ni doma. Kakšna je razlika, če gre v nov dom 100 tistih iz začasnih skrbništev in v skrinjo 200 iz zavetišč? A je kaj drugače, če jih gre v nov dom 100 horjulskih pa v skrinjo 200 od prostovoljcev? V čem je razlika? Jaz je ne vidim! Za mačko v skrinji je ni! Za mačke kot take torej ni kolateralne škode, je lahko samo za njihove skrbnike. To pa z mački nima nobene zveze.
    In kolateralno škodo si lahko v zakup vzamejo tudi donatorji. Z isto donacijo lahko nekomu ustvarjajo profit, drugemu pa omogočijo preživetje. Kaj želijo s vojim denarjem počet pa je njihova stvar. Vsaka odločitev ima posledice, včasih je to kolateralna škoda. Podpreš enega, reklamiraš enega, povzdiguješ enega, pa imaš zraven še kolateralno škodo za vse ostale. Vsak pa se lahko odloči sam in se z mano ne strinja.

    We swallow greedily any lie that flatters us, but we sip only little by little at a truth we find bitter.
    Denis Diderot

  • čuvar plaže u zimskom periodu pravi:

    Vau! A pol sm jst peti? Kul! Mogoče me boš pa opazila :D

    LP D.

  • Sleepy pravi:

    :D Nisi :D

  • Račka pravi:

    Sleepy, da te popravim, ker si (in vsem ostalim) malo preveč enostavno razlagaš bilančne podatke.
    Podjetnikov dohodek, ki je razviden iz letnega izkaza poslovnega izida, ni neto podjetnikov dohodek, kot ti temu praviš… in ga ne moreš enačiti oziroma primerjati z neto plačo nekoga, ki je zaposlen v nekem podjetju.
    Podjetniku se v davčnem obračunu na podlagi razlike med davčno priznanimi prihodki in davčno priznanimi odhodki določi osnova za izračun letne dohodnine.
    To pa ni razvidno v letnem izkazu poslovnega izida, ker dohodnina podjetniku ni priznana kot strošek.

  • Sleepy pravi:

    Ja ok, se strinjam, da dohodek podjetnika in plača zaposlenega v podjetju nista enaka. Je pa to podjetnikov dohodek. Oz. če si prav razlagam tole Ajpesovo obrazložitev in če sem zastavila prav vprašanje tam, kjer sem ga, potem je sicer res poenostavljeno, ampak ne vem, če je bistveno drugače:
    Poslovni izid je razlika med prihodki in odhodki v obračunskem obdobju. Je podjetnikov dohodek ali negativni poslovni izid, je poslovni izid tisto, kar podjetniku ostane, ko odbije vse stroške.

    Ne vem, lahko se motim, se mi pa zdi, da dohodnina tudi zaposlenim ne gre v neto plačo. Oz. če povem drugače je moja neto plača nekoliko višja kot pa izplačilo na TRR.
    Je res lažje zastopit pri firmah, kjer je dobiček pač dobiček in to je to.

    Mi je kul, če razjasni stvari nekdo, ki ve. Ampak razlike med prihodki in odhodki pa še vedno niso ravno zanemarljivo majhne.

  • Sleepy pravi:

    Al pa če si tko po kmečko probam še enkrat razložit tole z davčno osnovo.
    Davčna osnova je dobiček oz. tisto, kar dobiš tako, da od prihodkov odšteješ odhodke. Torej je razlika med prohodki in odhodki dobiček, od tega pa podjetnik plača dohodnino.
    Torej bi po kmečko rekla, da je ta razlika osnova za odmero dohodnine.
    In če je to res (ali pa naj me popravi kdo, ki ve) in se povrnem k tisti večkrat omenjeni primerjavi, je moja osnova za odmero dohodnine 3x manjša.
    Strošek bruto plač za 4 zaposlene v obalnem zavetišču pa je za nekaj tisoč evrov višji. Tako malo za primerjavo, ker mi nekako ne gre, da bi se gledalo samo tako imenovan nadstandard, česa drugega pa ne ali pa bi si pred čim drugim zatiskali oči. Baje da se itak vse začne in konča pri denarju…

  • helena pravi:

    :) Prav zanimiva tale debata. Bi kaj povedala, pa sem tako ali tako ženacionalni sovražnik n0.1. Sem že lani predvidevala, da ljudi za norčka ne moreš dolgo imet, pa če za sabo še tako blazno karizmo in nedotakljivost vlečeš. Se lahko vsak naš posvojitelj na lastne oči prepriča, kako naše mačke druga drugi na glavo serjejo in kako blazno hudo jim je v skrbništvih. Tudi vsak, ki bi rad to videl,lahko pride pogledat. živalovarstvenikov, ki za računalnikom s čikom v ustih spočiti toplo vodo slovenskega živalovarstva odkrivajo, zelo prizadele, za umret prizadele. Vse ostale laži in pridobitništvo istih ljudi zgrajeno na njih je sekundarnega pomena.

  • Sleepy pravi:

    hehe vsaj nekaj kar mi je nedosegljivo – mesto nacionalnega sovražnika no. 1 :D

    Tista s sranjem na glave je bila res nizka in podla. Ampak what goes around comes around, pa če je še tako bolno bedasto neotipljivo.

  • helena pravi:

    Je bla nizka in podla, ja. Izrečena v času, ko je bilo z mačkami najhuje, ko nismo ne spali, ne jedli, ko ni bilo denarja niti za osnovno, muce pa so bile kljub temu vse veterinarsko oskrbljene, kvalitetno hranjene in ljubljene, ter oddane samo v domove za katere smo smatrali, da so dobri. In tega nismo počeli zaradi pogodbenih obveznosti in/ali denarja, pač pa zaradi tega, ker smo želeli brezdomnim pomagati. Ni zelo prizadelo samo mene, ampak vse naše skrbnice in skrbnike.

  • helena pravi:

    Še tale glede mačk v kopalnicah. Načeloma so tam resnično samo med karanteno, izjemoma dlje. Ne gre se za kopalnice 1x2m v temi, ampak za udobne, svetle kopalnice, ki jih je lažje razkuževati kot dnevno sobo recimo. So pa nekatere tam tudi mesec ali dva, če je potrebno. Še vedno mnogo bolje kot kletka v zavetišču ali skrinja za forever. V kopalnicah imajo prav tako praskalnike, igračke, dobro hrano, ljubečo roko. Mislim, da večina, ki naklada o teh groznih kopalnicah nima niti najmanjšega pojma, kako izgleda alternativa za tako brezdomno mačko v večini zavetišč, od koder jih več kot polovica sploh ne pride živih. Pri nas je smrtnost mačk 3-7%, kar pomeni, da se mačke v večini odlično počutijo in da nam uspe narediti nestresno okolje, kar je zelo težko.

  • Sleepy pravi:

    Udba je menda delovala po menda starodavnem al kakšnem vojaškem pravilu: diskreditiraj – eliminiraj – likvidiraj.

    O nekorektnih ali celo nezakonitih postopkih posameznih vodij zavetišč bi pa sicer imela še kaj povedat.

    Tole je tudi mene zanimalo v čem je problem kopalnic in stanovanj, pa nisem nikoli dobila odgovora, še najbolj konkreten je bil, da naj si grem na forum al kam kaj pogledat… Pri tem da se itak jasno ve kako gredo skupaj zapuščene mačke in večina slovenskih zavetišč.
    To je res kr neki, pa fajn futer za širše ljudske množice. Ker če prostoru rečeš mačjak, potem je primeren, če je pa to dnevna soba pa ni primeren, pa čeprav je v dnevni sobi 5x manj mačk. Me ne bo noben prepričal, da je mačkam v nabutanem zavetišču boljše kot mačkam v začasnem skrbništvu.

    Ampak važno je vzvišeno na prestolu sedet in druge diskreditirat. Saj je vseeno s čim, tudi če jih pranja denarja obtožiš, anede?

  • helena pravi:

    Anede da res? Lahko kvečjemu pranja pokozlanih in posranih vet bedov al pa kej takega, ja.:) Sem lahko marsikaj, neumna pa res ne in dobro vem, kam ob določenem pisanju pes taco moli. Diskreditiranje neprofitnih zavodov zaradi pravnoorganizacijske oblike kot takšne in očitanje molzenja denarja iz njega je hinavska diskreditacija prve vrste. Neprofitni zavod je pod popolno davćno in tržno kontrolo, enako kot vsi gospodarski subjekti. Mi smo zaradi prijazne “druge strani”, ki skrbi, da nas inšpekcije redno obiskujejo imeli že prav vse inšpekcije, ki so nas prerešetale do obisti, Ugotovljena ni bila nobena nepravilnost, razen nekaj manjših bolj papirnih formalnosti, ki smo jih odpravili praktično takoj. Edino, kar so opozorili, so mene, naj si vendarle kot edina zaposlena bolj redno plačo izplačujem. Minimalno, seveda. Pa delam po 20 ur na dan velikokrat. In ne jamram, bognedaj, se srečna in vesela, da guramo nekako.

  • Sleepy pravi:

    Aja, še tole.
    @moksa: Pa ne pravim, da dajmo zdaj biti vsi tiho, pa same sebe cenzurirati, ampak včasih je očitno-osebne monade bolje dati na stran, pa jih magari razčistiti na štiri oči, če je to potrebno. Ker mineštre ne bomo pojedli mi.

    Ja, se strinjam. Načeloma in za to morata bit dva. Če si malček sposodim način izražanja bi rekla, da mi gre blazno na živce, če kdo pametuje in se zanaša na kaj vem kakšne svoje čare in koga mimogrede žali. Ampak kakor kdo hoče, samo pol so pa posledice.

    Btw. na plaži mi vedno proradijo klikerji, pa so mi tudi tokrat. Sem prebrala vse še enkrat in povezala plažna razmišljanja in dvomim da se motim. Saj je pravzaprav logično, da greš vprašat stvari na drugi konec, samo nerodno je, če ti drugi konec pove samo kar hoče.

    Že lani sem zapisala tole: http://bobi4ever.net/doglog/?p=827
    Tudi odnosi so naporna reč. Nekateri tudi intimna. O teh ne pišem in ne govorim. Tudi o tistih s kakšnim od vodij zavetišč ne.

    Še skoraj pol leta prej pa tole: http://bobi4ever.net/doglog/?p=833

    -moja zasebna pisanja (elektronska in druga sporočila) so zasebne narave in namenjena izključno naslovniku. V mojih arhivih se najde veliko zasebnega dopisovanja z veliko različnimi ljudmi. Cenim in varujem svojo zasebnost, prav tako pa zasebnost drugih.
    Za branje mojega zasebnega pisanja torej priporočam tkanje osebnih vezi z mano in ne branje tovrstnega pisanja, namenjega drugim. Nenazadnje je menda prijetneje brati nekaj, kar je namenjeno osebno nam in ne kar je bilo namenjeno drugim? No, vsaj meni :)

    Šele letos, pred kakšnimi dvemi meseci sem dojela, da je bila vsebina najmanj enega SMSa, namenjen konkretni vodji zavetišča, poslanega ob pisanju bloga na prvem linku, posredovana naprej.

    Glede na to, da Samčevo poznam najmanj toliko kot ona mene, glede na to, da ji je bilo večkrat zastavljeno vprašanje kdo bere moje maile, glede na to, da VEM da ne spoštuje pravice do zasebnosti pisanj (btw. moksa ti ceniš to svojo ustavno pravico?) in posreduje le tisto, kar odgovarja njej, sem prepričana, da se bo po temle blogu pojavilo veliko možnosti za zastavljanje taistega vprašanja. Pa izkoriščam tole priliko in lepo prosim vse, ki bodo ali so kadarkoli dobili kakšen mail, ki je bil poslan iz mojega naslova, pa ne njim, da me o tem obvestijo.
    Res lepo prosim!

  • Sleepy pravi:

    A vidiš helena, to je pa zato, ker nisi s.p. Ker če si s.p. pol pa nimaš plače, pa lahko jamraš da za kruh nimaš. Pa če znaš lepo na dušo pihat, potem ti ljudje velikodušno prispevajo, pa maš pol 65.000 € davčne osnove na koncu leta. Samo znat je zgleda treba…
    Sploh pa pojma nimaš. Ti si po moje da mala riba. Ker posvečeni vedo za take zneske, da po moje ti lahko samo sanjaš o njih. Samo ne vem zakaj o tem svojem vedenju niso pristojnih obvestili, ko iz njih samo poštenje veje…

    Mah sej ni da bi verjel. Sem se še na nekaj stvari spomnila, pa se mi je želodec obrnil… ne vem če bom šla kozlat lihkar…

  • Tik Tak pravi:

    helena: ”Se lahko vsak naš posvojitelj na lastne oči prepriča, kako naše mačke druga drugi na glavo serjejo in kako blazno hudo jim je v skrbništvih.”

    Kdo je sploh poslal tole info v zvezi s sranjem mačk v svet?

  • moksa pravi:

    Ehm, jaz sem se ta moment izgubila: poleg tega, da JA, moksa spoštuje pravico do zasebnosti pisanj in pričakuje enako od drugih, bi taista moksa zdaj vprašala za obrazložitev, v kaj in kdo in zakaj zdaj mokso vpleta. Sleepy?

  • Sleepy pravi:

    Ne vem kdo je poslal v svet, jaz sem med drugim prebrala to na forumu. Katirem mi najbrž ni treba napisat.

  • moksa pravi:

    Katera tema? Prosim linkaj, ali mi vsaj namigni. Prosim.

  • Sleepy pravi:

    moksa nič te ne vpletam nikamor. Sorry, če je tako izpadlo :)
    Tko, logično mi je, da bi šla po temle blogu kakšno vprašanje kam zastavit. Pa nekako si znam predstavljat, kako bi zgledal odgovor…

Kategorije
  • Ni kategorij
Arhiv